Detalii

După un joc care a durat 122 de minute, Știința Explorări Baia Mare a câștigat în deplasare, cu 2-3 (22-25, 23-25, 25-18, 25-17, 8-15), confruntarea cu Unirea Dej și se menține pe locul 7 în ierarhia Diviziei A1 după șapte etape.
Așa cum ne-au obișnuit deja, Mihai Tarța (24 de puncte) și Marius Cheagă (20 de puncte) au realizat cele mai multe puncte pentru echipa băimăreană, în timp ce la gazde s-a evidențiat căpitanul echipei, Andrei Grigoraș, care a punctat de 25 de ori.

Băimărenii și-au adjudecat primele două seturi, cu 22-25 și 23-25, dar localnicii și-au vândut foarte scump pielea. Mai ales în setul al doilea, când au revenit de la un deficit de 6 puncte (9-15) până la 23-24, moment în care antrenorul Marius Botea a cerut time-out, iar Mihai Tarța a reușit imediat punctul decisiv pentru câștigarea setului.

Gazdele nu au cedat și au profitat imediat de relaxarea din tabăra băimăreană. Setul al treilea nu a avut istoric, Unirea Dej reușind să conducă încă din start cu 5-0, apoi nu a mai cedat inițiativa și a câștigat cu 25-18. Echipa locală a revenit spectaculos și în setul al IV-lea, de la 6-10 a egalat la 12, apoi și-a mărit avantajul și a câștigat fără emoții cu 25-17.

Jucătorii antrenați de Marius Botea și Sorin Pop s-au trezit la timp și au arătat în setul decisiv care este echipa mai valoroasă, reușind să câștige de o manieră categorică (8-15). Rămâne, însă, regretul că Explorări nu s-a întors cu toate punctele de la Dej, mai ales că a început promițător și a condus cu 0-2 la seturi.

Evoluția scorului:
Setul I: 3-3, 3-6, 5-10, 10-10, 15-15, 16-21, 22-25.
Setul II: 4-5, 4-9, 8-13, 9-15, 17-18, 23-24, 23-25.
Setul III: 5-0, 5-4, 11-6, 19-10, 25-18.
Setul IV: 3-7, 6-10, 12-12, 14-14, 19-14, 22-16, 25-17.
Setul V: 1-5, 3-9, 7-12, 8-15.

CS Unirea Dej – Știința Explorări Baia Mare 2-3 (-22, -23, 18, 17, -8)
Sala sporturilor din Dej – cca. 200 de spectatori.
Arbitri: Alexandru Puni (Iași) și Mihai Coman (București).
Observator FRV: Gheorghiță Mitrașca (Zalău).
Durata meciului: 2 h 2 minute (Setul I: 26’, Setul II: 31’, Setul III: 27’, Setul: IV: 24’, Setul V: 14‘)

Unirea Dej: A. Grigoraș 25 p, Suson 15 p, Preda 13 p, Micu 11 p, Simoes Rosa Santana 6 p, Varlan 4 p, Peemuller 2 p, Urian (libero), Ștreangă, Balai. Antrenori: Ovidiu Tămaș și Silviu Suson.

Explorări: Tarța 24 p, Cheagă 20 p, Badea 12 p, Hepburn 10 p, Silvășan-Pașca 5 p, Taboada 4 p, Aldea 4 p, Dragomir 1 p, Crișan (libero), M. Talpă, Catrina. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.