Detalii

Știința Explorări Baia Mare a suferit a patra înfrângere în deplasare în actuala ediție de campionat, scor 3-1 (-21, 14, 22,17), în fața nou-promovatei Olimpia Titanii București, într-un meci din cadrul etapei a VIII-a a Diviziei A1. Voleibaliștii antrenați de Marius Botea și Sorin Pop II au obținut până acum două victorii (ambele pe teren propriu) și au suferit cinci înfrângeri.

Explorări a câștigat primul set al meciului cu 21-25, după 28 de minute, și spera să obțină, pentru prima dată în acest sezon, un succes în deplasare. Din păcate, evoluția oaspeților a fost nesperat de slabă în următoarele seturi, astfel că Olimpia Titanii București a câștigat destul de lejer, cu 3-1, și a confirmat că este surpriza plăcută a campionatului (nou promovata este pe locul 4 în clasament).

Evoluția scorului

Setul I: 4-2, 4-6, 9-7, 15-17, 19-20, 19-24, 21-25.

Setul II: 3-1, 6-7, 15-10, 19-11, 23-13, 25-14.

Setul III: 2-4, 5-4, 11-8, 16-11, 20-16, 24-18, 25-22.

Setul IV: 4-4, 9-9, 15-9, 20-14, 25-17.

Olimpia Titanii București – Știința Explorări 3-1 (-21, 14, 22, 17)
Sala “Prof. Octavian Dimofte” – fără spectatori.
Arbitri: Cristian Cristea și Robert Toader (București).
Observator FRV: Jean Bratu (Brăila).
Durata meciului: 97 minute (Setul I – 28’, Setul II – 22’, Setul III – 25’, Setul IV – 22’).

Olimpia Titanii: Skruders, Maia Gomes, Dinculescu, Turanjanin, D. Chițigoi, Pilan Rodrigues, Arroyo (libero). Antrenori: Cristian Chițigoi și Dan Florea.

Știința Explorări: Taboada, Silvășan-Pașca, Klochko, Dragomir, Tarța, Moreira, Crișan (libero), Cheagă, Aldea, Catrina. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.

Știința Explorări Baia Mare va juca etapa viitoare (sâmbătă, 4 decembrie), pe teren propriu, cu ultima clasată, CSU UV Timișoara, singura echipă care nu a acumulat până în acest moment vreun punct în cele 8 etape desfășurate.

(Credit foto: pagina de facebook Stiinta Explorari Baia Mare)