Detalii

După un meci spectaculos cu un final dramatic, CSM Știința Baia Mare a învins cu 18-16 (9-7) pe SCM Timișoara în semifinala Ligii Naționale de rugby și s-a calificat în ultimul act al campionatului pentru a 14-a oară consecutiv.
Singurul marcator al învingătorilor a fost fundașul Paul Popoaia, care a transformat 6 lovituri de pedeapsă.
Echipa băimăreană va juca în finală, pe 9 decembrie în București, cu Dinamo, învingătoare cu 20-19 (8-6) în meciul cu Steaua din cealaltă semifinală a campionatului.

Prima repriză s-a încheiat cu 9-7 în favoarea gazdelor. Paul Popoaia a punctat din 3 lovituri de pedeapsă, în schimb oaspeții au reușit singurul eseu al meciului prin Marius Simionescu, după o cursă de 75 de metri, iar transformarea i-a aparținut lui Alin Conache.

Învingătoarea meciului s-a decis în ultimele secvențe ale partidei. CSM Știința a condus cu 15-10, apoi Alin Conache a transformat două lovituri de pedeapsă și i-a adus în avantaj pe bănățeni, scor 15-16. În minutul 77 gazdele au preluat din nou conducerea după ce Paul Popoaia a transformat o ultimă lovitură de pedeapsă de care au beneficiat băimărenii.

SCM Timișoara a atacat în ultimele 3 minute, a pus presiune pe adversari, însă nu a reușit să mai puncteze pentru a răsturna soarta meciului, astfel că rezultatul final a fost 18-16 în favoarea gazdelor.

CSM Știința Baia Mare – SCM Timișoara 18-16 (9-7)
Arena Zimbrilor – cca. 400 de spectatori.
Arbitri: Alexandru Eugen Ionescu (București) – Radu Petrescu (București) și Andrei Gheorghe (Galați) / Arbitru nr. 4: Teodor Buzatu (Baia Mare) / Arbitrul nr. 5: Andrei Ballok (Cluj Napoca) / Arbitru video: Emanuel Gorodea (Iași) / Observator: Mihai Irimia (București).
Marcatori: Popoaia (6 lovituri de pedeapsă), respectiv Simionescu (eseu), A. Conache (3 lovituri de pedeapsă + 1 transformare).

CSM Știința: Scott, Papidze, Dugladze – Roșu, Iancu – Alexe, Immelman, Bitsadze – Bocăneț, Murray – Mahlo, Fakaosilea, Tomane, Lămboiu – Popoaia. Rezerve: Irimescu, Dico, Zubashvili, Gelashvili, Țiglă, Harasim, Sikuea, Grădinaru. Antrenor: Eugen Apjok.

SCM Timișoara: Chiriac, Tedoradze, Digo Mosese – I. Mureșan, Onsando – Kalmakhelidze, Căpățână, Holoia – Rupanu, A. Conache – Altinok, Khvicha, Manumua, Shennan – Simionescu. Rezerve: Vasilovici, M. Lazăr, Țăruș, D. Lazăr, Murariu, Bucur, Tiqe, Jipa. Antrenor: Valentin Calafeteanu.

(Credit foto: pagina CSM Stiinta Baia Mare)