Detalii

Echipa de handbal feminin a clubului CS Minaur Baia Mare se află zilele acestea la Bistrița pentru cele două meciuri de pregătire în compania formației locale, Gloria. Astăzi, în primul joc, băimărencele s-au impus cu scorul de 27-23, după o partidă controlată aproape în totalitate.

Meciul dintre cele două echipe se preconiza a fi unul extrem de echilibrat ținând cont de valoarea celor două formații. Așa a și fost până în minutul 24 (11-11), ambele echipe mergând până la acel moment cap la cap. Nou venitele din poarta clubului Minaur, Pandzic și Utkina, fac minuni însă, iar băimărencele marchează de cinci ori la rând pentru 11-16, acesta fiind și scorul după cele 30 de minute.

Minaur continuă în aceași notă și după reluarea partidei, iar scorul devine 12-20 în minutul 37, fiind consemnată și cea mai mare diferență de scor din meci. Bistrițencele se apropie la trei goluri (19-22, min. 48), dar finalul de joc aparține tot formației antrenate de Raul Fotonea, care se desprinde din nou la șase goluri cu doar patru minute înainte de ultimul fluier al arbitrilor (21-27). Kim Rasmussen solicită un time-out, elevele sale punctează de două ori, scorul final fiind de 23-27.

O victorie de moral pentru Minaur Baia Mare în fața unei echipe cu pretenții foarte mari în sezonul care vine. Mâine dimineață, de la ora 11:00, va avea loc și cea de-a doua confruntare.

CS GLORIA 2018 BISTRIȚA-NĂSĂUD – CS MINAUR BAIA MARE 23-27 (11-16)
28.07.20021 – Sala Sporturilor din Bistrița
Aruncări de la 7m: 8-1 (transformate: 5-1) – Minute de eliminare: 0-6

CS Minaur: Pandzic – 8 intervenții, Utkina 9 (3 aruncări de la 7 m apărate), Laslo 8 goluri (1 din 7m), Borș 5, Gomes 4, Kerekes 3, Tănasie 3, Burlachenko 3, Zych 1, Severin, Popa, Cioca, Polocoșer, De Souza, Țîrle.

(Credit foto: fancode.com)