Detalii

Gloria Bistrița și Minaur Baia Mare au disputat joi, 29 Iulie, cel de-al doilea joc de pregătire. Dacă în partida de ieri au avut sorți de izbândă maramureșencele, astăzi victoria a revenit fetelor antrenate de Kim Rasmussen, scor 31-30 (17-18).

Jocul a fost unul mult mai echilibrat decât ieri, maniera de arbitraj fiind și ea ceva mai „localnică”. Cele două echipe merg cap la cap în prima repriză (6-6 min. 10, 10-10 min. 17 și 14-14 min.23), dar Minaur intră la cabine cu avantaj minim, scor 17-18.

Repriza a doua este una la fel de tensionată, ambele formații trecând de mai multe ori la conducerea partidei (26-24 min. 50 și 26-27 min. 54). Cu toate că băimărencele conduc cu 29-30 cu doar un minut înainte de fluierul final, Gloria egalează și chiar preia conducerea printr-o aruncare de la 7 metri transformată de Iuganu. Minaur are ultimul atac, dar aruncarea Alexandrei Severin este apărată.

CS GLORIA 2018 BISTRIȚA-NĂSĂUD – CS MINAUR BAIA MARE 31-30 (17-18)
29.07.20021 – Sala Sporturilor din Bistrița
Aruncări de la 7m: 5-6 (transformate: 4-6) – Minute de eliminare: 6-8

CS Minaur: Enache 4 intervenții, Utkina 3 (1 aruncare de la 7 m apărată), Laslo 7 goluri (3 din 7m), Popa 4 (3), Polocoșer 4, Zych 3, Kerekes 3, Tănasie 3, Borș 2, Cioca 2, Severin 1, Burlachenko 1, Gomes, De Sousa, Țîrle.

(Credit foto: Paul Ursachi – pagina de facebook CS Minaur Baia Mare)