Detalii

Într-un meci restant din etapa a II-a a Diviziei A la handbal echipa Centrului Național Olimpic de Pregătire a Junioarelor (CNOPJ) din Baia Mare a învins, cu 40-35 (19-15), pe CS Universitatea de Vest Timișoara. Principalele marcatoare ale echipei locale au fost Denisa Rușcal (8 goluri) și Cristina Danciu (7 goluri).

Meciul a fost echilibrat în prima repriză, cu junioarele băimărene fiind aproape tot timpul în avantaj, exceptând două situații de egalitate: 3-0 (5’), 7-5 (10’), 9-9 (15’), 19-14 (30’). După pauză, pe teren a existat o singură echipă, CNOPJ având avantaj chiar și de 10 goluri pe tabela de marcaj (37-27 în minutul 48). Pe fondul schimbărilor efectuate în tabăra gazdelor diferența a scăzut și în final echipa antrenată de Simona Maior Pașca a câștigat cu 40-35.

Următorul meci pentru CNOPJ Baia Mare este programat vineri, 15 octombrie, de la ora 15:00, în deplasare, cu CSU Oradea.

CNOPJ Baia Mare – CS Universitatea de Vest Timișoara 40-35 (19-15)
Sala sporturilor ”Lascăr Pană” – cca 100 spectatori.
Au arbitrat: Alexandru Apostu și Florin Chinde (Baia Mare).

CNOPJ Baia Mare: Szakacs, Șchiopu – Rușcal 8, Danciu 7, Groșan 6, Cr. Lazea 4, Turdeanu 3, Boiciuc 3 (3), Al. Pop 2 (1), Șeulean 2, Stavariu 2, Rusneac 2, Brândușa 1, Romaniuc. Antrenori: Simona Maior Pașca, Claudia Cetățeanu și Mihai Bogdan.

UV Timișoara: Tulbure, Tuns – Bărboi 9 (2), Ghiocel 8 (1), Loi 6, Sîrbu 3, Biro 2, Ludwig 2, Voicu 2, Drăgan 1, Dalea 1, Boștină 1, Sîngiorzan, R. Gheorghe, Bilan, Kerekes.

Aruncări de la 7 m: 4-4 (transformate 4-3, a ratat Bărboi).
Minute de eliminare: 8-6.

(Credit foto: pagina de facebook a CNOPJ Baia Mare)