Detalii

Victorie logică a băimărenilor de la Știința Explorări, scor 0-3 (20-25, 19-25, 16-25), în meciul susținut în deplasare cu “U” Cluj Napoca, singura echipă fără victorie în campionat după primele 10 etape.
Jucătorilor antrenați de Marius Botea și Sorin Pop le-au fost suficiente doar 68 de minute de joc efectiv pentru a-și trece în cont a patra victorie din acest sezon.

Primul set al meciului a fost cel mai echilibrat, clujenii fiind la conducere până la 18-17. Echilibrul s-a rupt la scorul 20-21 când oaspeții au punctat de patru ori consecutiv și au închis setul cu 20-25. Studenții clujeni și-au pierdut busola odată cu trecerea timpului și au cedat meciul cu 0-3.

Remarcabilă din nou prestația cubanezului Daniel Alejandro Ramirez Pita (16 puncte) din tabăra băimărenilor, dar și a brazilianului Pedro Luiz Da Silva Santos (10 puncte), care și-a ridicat nivelul jocului în ultimele partide.

Evoluția scorului
Setul 1: 5-5, 10-9, 12-15, 17-16, 18-20, 20-25.
Setul 2: 4-2, 5-8, 9-10, 13-17, 18-21, 19-25.
Setul 3: 2-5, 4-10, 7-14, 11-19, 12-23, 16-25.

“U” Cluj Napoca – Știința Explorări Baia Mare 0-3 (-20, -19, -16)
Sala sporturilor “Horia Demian” – cca. 150 de spectatori.
Arbitri: Bogdan Bărdășan (Tg. Mureș) și Cornel Gorban (Iași).
Observator FRV: Mircea Gâtej (Bistrița).
Durata meciului: 1 h 8 min.(Setul 1 – 23’, Setul 2 – 23’, Setul 3 – 22’).

“U” Cluj: Mocan 11 puncte, R. Tănase 10 p, Kholman 7 p, R. Mureșan 3 p, Popovici 3 p, Neag (libero), Cîrlogănescu 1 p, Voinea 1 p, Verciuc 1 p, Borisow, Someșan. Antrenor: Bogdan Nicolae.

Explorări: Ramirez Pita 16 p, Da Silva Santos 10 p, Cheagă 8 p, David 5 p, Silvășan Pașca 4 p, Bălăi 3 p, Wojttyla 2 p, Bouleau (libero), Breban 1 p, Dragomir, Catrina, Crișan. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

În etapa viitoare, ultima din turul campionatului, Știința Explorări va primi vizita campioanei en-titre CSM Arcada Galați (sâmbătă, 23 decembrie).

(Credit foto: pagina Știința Explorări Baia Mare / Ovidiu Dragomir)