Detalii

Sala Universității din Debrecen a găzduit vineri, 23 Iulie 2021, amicalul dintre DVSC Schaeffler (Debrecen) și CS Minaur Baia Mare, ocazie cu care ambele echipe au jucat primul meci de pregătire în vederea noului sezon competițional.

Formația antrenată de Raul Fotonea și Daniel Apostu a cedat cu scorul de 31-27 (16-13) după o partidă în care s-a rulat tot lotul aflat la dispoziție. De la Baia Mare au lipsit cinci jucătoare: Jelena Lavko (accidentată), Asuka Fujita (convocată la naționala Japoniei pentru J.O), Oana Borș (ușor accidentată), Elaine Gomes și Elena Utkina (încă nu s-au alăturat lotului).

Prima repriză a fost una echilibrată, ambele tabere trecând pe rând la conducerea jocului. Gazdele s-au distanțat pe final de repriză și au intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 16-13.

Minaur stă aproape și în a doua parte a jocului (19-18 min ’41 și 27-25 min ’55), dar Debrecen gestionează mai bine finalul de joc și se impune cu scorul de 31-27. De la maghiare au lipsit Petra Vamos și Reka Bordas (convocate la naționala Ungariei).

Pentru băimărence urmează cele două jocuri de pregătire de săptămâna viitoare (miercuri și joi) împotriva Gloriei Bistrița.

CS Minaur Baia Mare: Enache 9 intervenții, Pandzic 9 intervenții (+ un 7m apărat), Laslo 8 goluri (4 din 7m), Tănasie 5, Burlachenko 3, Severin 2, Zych 2, Kerekes 2, Cioca 1, De Souza 1, Țârle 1, Popa 1, Polocoșer 1.

(Credit foto: Alex Nicodim – pagina de facebook CS Minaur)