Detalii

Derby-ul din Divizia A al celor două centre de pregătire a junioarelor din România, în care s-au duelat Centrul Național de Excelență de la Rm. Vâlcea și Centrul Național Olimpic de Pregătire a Junioarelor din Baia Mare, s-a încheiat cu victoria oltencelor, scor 24-18 (14-10).

În minutul 52 scorul a fost 20-18, însă băimărencele nu au mai reușit să marcheze până la final, în timp ce gazdele au punctat de 4 ori consecutiv și au câștigat fără emoții.
Echilibrul jocului s-a menținut doar până în minutul 7, scor 2-2, după care gazdele trec în avantaj și nu mai cedează inițiativa până la final: 5-2 (10’), 10-5 (22’), 15-10 (37’), 20-14 (45’), 20-18 (52’), 24-18 (60’).

Din motive medicale nu au făcut deplasarea trei componente ale echipei băimărene: Maya Postelnicu, Daria Utan și Mihaela Rusneac. Pentru junioarele antrenate de Simona Maior Pașca și Claudia Cetățeanu urmează un meci pe teren propriu cu HC Harghita Odorheiu Secuiesc (duminică, 7 noiembrie).

CNE Rm. Vâlcea – CNOPJ Baia Mare 24-18 (14-10)
Sala de sport a Colegiului Energetic din Rm. Vâlcea – fără spectatori.
Au arbitrat: Mihai Ciutacu (București) și Alin Stamatoiu (Rm. Vâlcea).

CNE Rm. Vâlcea: Emili, Zaharia – Lixăndroiu 5, Raicea 5, Enache 4, Neacșu 3, Stroie 2, Adam 2, Vintilă 1, Predescu 1, Soroceanu 1, Mlecov, Blejușcă, Mușat, Bălan, Szolosi.
CNOPJ Baia Mare: Neagu, Szakacs – Boiciuc 5 (2), Lazea 4, Rușcal 3 (1), Stavariu 3, Groșan 1, Brîndușa 1 (1), Danciu 1, Romaniuc, Șeulean, Turdeanu, Al. Pop, Kacso.

Aruncări de la 7 metri: 0-5 (transformate 0-4, a ratat Boiciuc).
Minute de eliminare: 10-2.

Rezultate Divizia A (Seria B) – etapa 7
CSU Reșița – CS Liceul Rebreanu Turda 26-19
HC Harghita Od. Secuiesc – Tonic Oradea 30-26
CNE Rm. Vâlcea – CNOPJ Baia Mare 24-18
CSU Oradea – „U” Cluj Napoca 20-26
Gloria II Bistrița – Arena Tg. Mureș 35-34
CSM Tg. Jiu și Univ. de Vest Timișoara au stat

Clasament
1. Gloria II Bistrița – 18 p (6 meciuri)
2. „U” Cluj Napoca – 15 p (6)
3. CSM Tg. Jiu – 15 p (5)
4. CNE Rm. Vâlcea – 11 p (6)
5. CSU Oradea – 10 p (6)
6. CSU Reșița – 10 p (6)
7. Arena Tg. Mureș – 6 p (5)
8. Univ. Vest Timișoara – 6 p (5)
9. CNOPJ Baia Mare – 3 p (7) *
10. CS Lic. Rebreanu Turda – 3 p (5)
11. HC Harghita – 3 p (6)
12. Tomic Oradea – 0 p ( 7)
* echipă sancționată cu – 3 puncte (pentru o neprezentare)

(Credit foto: pagina de facebook a CNOPJ Baia Mare)

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here