Detalii

După două înfrângeri consecutive, cu SCMU Craiova și Arcada Galați, Știința Explorări Baia Mare a învins cu 3-0 (25-23, 25-16, 25-16) pe CSU Știința București, ultima clasată din Divizia A1 la volei. Meciul a durat 72 de minute și a fost echilibrat doar în primul set, când băimărenii au avut ceva emoții dar au câștigat cu 25-23.
Cei mai buni marcatori ai meciului au fost Mihai Tarța (14 puncte) și Marius Cheagă (11 puncte), respectiv Radu Ionuț Dediulescu (10 puncte).

Explorări a condus în primul set cu 19-12, dar băimărenii s-au relaxat prematur și au permis echipei oaspete să egaleze (20-20, 23-23). Cu un plus de luciditate gazdele au câștigat la limită, cu 25-23. Următoarele două seturi au fost câștigate fără emoții de Explorări, ambele după 23 minute și la același scor, 25-16.