Detalii

Cvadrupla campioană a României, CSM Arcada Galați, a câștigat după o oră și 6 minute meciul cu Știința Explorări Baia Mare, scor 3-0 (25-11, 25-20, 25-13), din cadrul etapei a XV-a a Diviziei A1 la volei. În urma acestui rezultat Arcada se menține pe locul 3 în clasament, în timp ce băimărenii au căzut pe locul 8.
Principalul marcator al meciului a dost danezul Oskar Kjerstein Madsen cu 14 puncte.
Explorări va juca etapa următoare (sâmbătă, 4 februarie – de la ora 12) pe teren propriu cu SCMU Craiova, ocupanta locului 4 în clasament.

Cu șapte stranieri în lot pentru acest joc, danezul Madsen, uzbekul Sobirov, germanul Malescha, letonul Smits, sârbul Vilimanović și moldovenii Leskov și V. Talpă, gazdele au câștigat fără emoții, singurul set mai echilibrat fiind cel de-al doilea, în care Explorări a fost egala campioanei până la 17-17, apoi a cedat cu 25-20.