Detalii

Rezultat previzibil în meciul dintre Minaur și CSM Odorheiu Secuiesc, încheiat cu victoria băimărenilor, scor 32-27 (16-13), în cadrul etapei a X-a din Liga Zimbrilor.
Chiar dacă antrenorul Alexandru Sabou a dat credit în acest joc și unor jucători tineri care au evoluat mai puțin în acest sezon (Erik Pop, Lucas Sabou, Eduard Iordachi, Tudor Buguleț și Mihai Dobra) gazdele au controlat permanent ostilitățile și au câștigat fără să tureze prea mult motoarele.

Vicecampioana en-titre și-a permis să îi țină în tribună la acest meci pe Kozakevych, Kotrč, Ratković și Mănescu, astfel ca antrenorul Sabou să-i evalueze într-un meci oficial de Liga Națională pe câțiva dintre tinerii de perspectivă ai grupării băimărene, care până acum au jucat de regulă la echipa secundă din Divizia A.

Jocul a fost echilibrat până la jumătatea primei reprize, când tabela de marcaj indica scorul 8-7 pentru gazde. Pe fondul unei evoluții excelente a portarului Barna Buzogány băimărenii se desprind la 6 goluri (15-9 în minutul 24), însă harghitenii reduc diferența până la pauză (16-13).

Ratările exasperante ale jucătorilor de la Minaur au dat aripi oaspeților, care egalează la 20 după primele zece minute din repriza secundă. Din acest moment își intră în rol Stevan Vujović și Stefan Vujić, care marchează la “foc automat” și Minaur se desprinde decisiv, la 7 goluri: 32-25 (58’). Oaspeții marchează ultimele două goluri ale partidei și stabilesc rezultatul final, 32-27.

CS Minaur Baia Mare – CSM Odorheiu Secuiesc 32-27 (16-13)
Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare – cca. 1.200 spectatori.
Au arbitrat: Mihai Ciutacu (București) și Alin Stamatoiu (Rm. Vâlcea).
Observator FRH: Ion Aldica (Bistrița).

CS Minaur: Barna Buzogány (10 intervenții bune, a marcat 1 gol), Anton Terekhov (7 intervenții bune) – Călin Căbuț 8 (5 din 7m), Stevan Vujović 7, Stefan Vujić 5, Daniel Bera 3, Erik Pop 3 (2), Tomas Čip 2, Robert Nagy 1, Anderson Mollino da Silva 1, Eduard Iordachi 1, Tudor Buguleț, Gabriel Massuca Teca, Viorel Fotache, Lucas Sabou, Mihai Dobra. Antrenor: Alexandru Sabou.

CSM Odorhei: Ludovic Varo (12 int. bune), Szilárd Orbán (1 int. bună) – Feliciano Nunes Couveiro 5, Vuk Milosević 4 (1), Szabolcs Putnoky 4, Angelo Tăuțean 2, Aron Dedu 2, Loránt Hadnagy 2, Botond Ferenczi 2, Tamás Katona 2 (2), Claudio Ramos Madrigal 2, Hunor Csibi 2, Robert Fekete, Zsolt László. Antrenor: Loránt Sipos.

Aruncări de la 7 metri: 8-3 (transformate: 7-3; a ratat Căbuț).
Minute de eliminare: 8-12.