Detalii

Handbalistele de la Minaur Baia Mare se văd nevoie să părăsească Cupa României încă din Turul I. Băimărencele au cedat cu 28-23 în deplasarea de la Gloria Bistrița, la capătul unui meci mai echilibrat decât o arată scorul. Minaur a ținut aproape până în ultimele minute ale jocului, împotriva unei echipe cu un lot net superior, din care fac parte mai multe jucătoare din naționala României (și nu numai).

Pentru Minaur urmează în campionat un joc și mai important, derby-ul cu rivala HC Zalău. Partida se va disputa duminică, 15 ianuarie, de la ora 11:00, în sala „Gheorghe Tadici”.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud –  CS Minaur Baia Mare 28-23 (13-12)
Complexul Sportiv Unirea din Bistrița; cca 2500 spectatori / Cupa României – Turul I
Arbitri: A. Georgescu /M. Moldoveanu (Constanța). Observator: C. Potora (Cluj)
Aruncări de la 7m: 4-9 (transformate: 1-7; au ratat: Araujo 2, Zulic / Vujovic, Popa ). Minute de eliminare: 14-12

Bistrița: Bazaliu 6 goluri, Dincă 4, Zulic 4 (1 de la 7m.), Seraficeanu 3, Laslo 3, Posavec 2, Pristăvița 2, Chintoan 2, Kpodar 1, Araujo 1 (de la 7m.).
Antrenor: Horațiu Pașca

Minaur: Amra Pandzic (6 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache (2 intervenții, a apărat și un 7m) – Cazanga 6 goluri (4 de la 7m.), Vujovic 5 (3 de la 7m.), Popescu 4, Popa 4, Borș 3, Țîrle 1.
Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu