Detalii

Echipa de fotbal CS Minaur Baia Mare a reușit să își adjudece toate cele trei puncte în derby-ul județean cu Progresul Șomcuta Mare. Băimărenii s-au impus cu 1-3 și se poziționează pe primul loc în seria 10 a Ligii a 3-a tocmai înaintea partidei cu SCM Zalău, principala contracandidată la promovare.

Meciul Șomcuta Mare – Baia Mare a fost decis în mare măsură în prima repriză (0-3), jucătorii antrenați de Dănuț Sabou reușind să marcheze un singur gol în partea a doua, tocmai prin băimăreanul Paul Batin.

La fel ca în partida din etapa trecută disputată împotriva Luceafărului Oradea, Minaur Baia Mare a tratat extrem de serios începutul de joc și a reușit să intre la vestiare cu un avantaj de trei goluri. Fotbaliștii antrenați de Ciprian Danciu deschid scorul în minutul 8 prin atacantul Ciprian Stanciu care îl învinge pe portarul advers după o cursă individuală. Minutul 25 aduce și mărirea avantajului pentru băimăreni, Stanciu trecându-și în cont dubla. În ultimul minut de joc al primei reprize, Alin Văsălie reușește să puncteze și el după două tentative eșuate, iar „minerii” se desprind la 0-3.

Partea a doua se desfășoară în parametrii total opuși, Progresul menținând posesia mingii pe aproape toată durata celor 45 de minute. Băimăreanul Paul Batin reduce din diferența de pe tabelă în minutul 68, atunci când fructifică pasa venită de la Erik Piroska. Gazdele presează în continuare, dar scorul rămâne neschimbat până la final, Minaur reușind să învingă cu 1-3.

Într-o declarație oferită pentru baiamaresport.ro , antrenorul Ciprian Danciu s-a arătat mulțumit de scor, dar dezamăgit de presația jucătorilor lui din repriza a doua:

„O primă repriză destul de bună, am și înscris, după care cred că ne-am relaxat. A doua repriză a fost mai mult la discreția gazdelor. Pentru acest rezultat sunt mulțumit, doar că jocul trebuie să se îmbunătățească. Astăzi am fost puțin cam lenți, în special la mijlocul terenului și ca dovadă, în a doua repriză, echipa gazdă mai putea marca încă cel puțin un gol”

Salutăm și prezența galeriei băimărene Commando Bulldogs și în această deplasare.

Pentru Minaur Baia Mare urmează meciul cu SCM Zalău, o echipă cu un lot cel puțin la fel de valoros precum al maramureșenilor. Partida va avea loc sâmbătă, 18 septembrie de la ora 17:00 și se va desfășura pe Stadionul „Viorel Mateianu” din Baia Mare.

Progresul Șomcuta Mare – CS Minaur Baia Mare: 1-3 (0-3)
  • Au marcat: Paul Batin (67) / Ciprian Stanciu (7, 25), Alin Văsălie (45)
  • Stadionul Progresul din Șomcuta Mare
  • Arbitri: Silviu Iftode (Fălticeni) – Sebastian Păduraru (Gura Humorului), Alexandru Blănariu (Fălticeni). Observatori: Constantin Por (Satu Mare), Leontin Moga (Zalău)
  • Progresul: Denis Brumar – Cezar Bud, Bogdan Pașca, Bogdan Bușică, Paul Szecui, Denis Lihet, Bogdan Jeler, Andrei Tutuța, Paul Batin, Marco Toma, Mark Parnău
  • Rezerve: Iuliu Roșiianu, Adrian Tarța, Raul Negreanu, Erik Piroska, Bogdan Bîrle, Gabriel Borode, Raul Sima, Cătălin Iancău, Raul Marian
  • Antrenor: Dănuț Sabou
  • CS Minaur: 34. Alexandru Gudea – 21. Marius Potcoavă, 5. Gabriel Oiță, 3 Mihai Lazăr, 23. Ciprian Duruș, 44. Adrian Bura, 93. Viorel Chinde (14. Sergiu Ciocan – min. 57), 10. Mircea Donca (7. Cosmin Berindea – min. 67), 11. Romario Rus (8. Denis Matei – min. 57), 17. Alin Văsălie (2. Cătălin Jucan – min. 46), 9. Ciprian Stanciu (28. Arthur Teut – min. 57)
  • Rezerve neutilizate: 77. Raul Băila – 22. Antonio Lung, 13. Paul Oșan, 15. Adrian Neacșu
  • Antrenor: Ciprian Danciu
  • Cartonașe galbene: Pașca (23), Bușică (44), Jeler (60), Tutuța (63), Piroska (68), Lihet (83) / Văsălie (39), Ciocan (86)
Etapa a 3-a a Seriei X:
  • CFR 2 Cluj-Napoca – CSM Satu Mare: 2-1
  • Luceafărul Oradea – Lotul Băile Felix: 0-2
  • Progresul Șomcuta Mare – CS Minaur Baia Mare: 1-3
  • SCM Zalău – Sportul Șimleu Silvaniei: 1-2
  • Someșul Dej – CA Oradea (duminică, 17.00)

Clasament

1. Minaur Baia Mare – 9p (11-2) – 3
  2. CFR 2 Cluj-Napoca – 7p (5-2) – 3
  3. SCM Zalău – 6p (13-6) – 3
  4. Lotul Băile Felix – 6p (6-3) – 3
  5. Sportul Șimleu – 5p (3-2) – 3
  6. CA Oradea – 4p (3-2) – 2
  7. Luceafărul Oradea – 1p (1-8) – 3
  8. Progresul Șomcuta – 1p (2-11) – 3
  9. CSM Satu Mare – 0p (5-8) – 3