Detalii

Sâmbătă seara s-a disputat manșa tur a semifinalei EHF European Cup dintre Minaur Baia Mare și Alingsås HK din Suedia. Cu sprijinul a peste 1500 de suporteri prezenți în Sala Polivalentă „Lascăr Pană”, handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou au reușit să se impună cu 34-28 și devin favoriți la calificarea în finala competiției. Returul din Suedia va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 18:00 (ora României). În cealaltă semifinală avem parte de un duel 100 % norvegian, Drammen HK vs. Nærbø IL.

Cele două formații au mers cap la cap până la 7-7 (min. 13), moment în care Minaur a marcat cinci goluri consecutive și s-a desprins decisiv pe tabelă. Vujic punctează pentru 19-10 (cea mai mare diferență de scor), iar scorul după 30 de minute este 19-12 pentru băimăreni.

Minaur continuă să mențină un nivel ridicat și în partea secundă, singurele momente mai tensionate fiind în intervalul minutelor 40-45, atunci când suedezii s-au apropiat la cinci goluri pe fondul unor decizii confuze ale celor doi arbitri, contestate de către tabăra gazdă. Situația nu degenerează însă, iar băimărenii continuă să mențină o diferență liniștitoate (6-8 goluri), în special datorită intervențiilor portarului Barna Buzogany.

Stevan Vujovic face un joc foarte bun pe faza de atac (9/14 goluri), în timp ce Alexandru Csepreghi nu iartă aproape nimic la linia de 7 metri (9/10). Minaur câștigă în final cu 34-28 și își asigură un avantaj de 6 goluri înaintea returului din Suedia.

CS Minaur Baia Mare – Alingsås HK 34-28 (19-12)
23.04.2022 – ora 17:00 – Sala Polivalentă “Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Emil Aghakishi și Ernest Aghakishi (Azerbaidjan)
Observator EHF: Ioannis Meimaridis (Grecia)
  • Minaur: Barna Buzogany 14 intervenții – Stevan Vujovic 9 goluri, Alexandru Csepreghi 9 (8 din 7m), Milan Kotrc 6, Stefan Vujic 3, Călin Căbuț 3, Anderson Mollino 2, Gabriel Tecca 1, Tomas Cip 1.  Antrenor: Alexandru Sabou
  • Alingsås: Rickard Daniel Frisk 7 intervenții, Emil Holmberg Schatzl 1 intervenție – Christoffer Thor 8 goluri,  Mathias Pedersen 5, Rasmus Torbjörnsson 4, Daniel Blomgren 4, Samuel Lindberg 2, Niclas Barud 2, Jacob Lundhal 1, Mathias Bach Møller 1, Jonathan Sandberg 1. Antrenor: Mikael Franzen