Detalii

Minaur Baia Mare a pierdut pe terenul nou-promovatei, CSM Tg. Jiu cu scorul de 24-21. Băimărencele nu dau semne de revenire nici după ultimele două săptămâni de pauză și ajung la a cincea înfrângere consecutivă în Liga Florilor. Fără o viziune clară în atac și cu patru aruncări de la 7 metri ratate, handbalistele antrenate de Raul Fotonea coboară până pe loc de baraj în urma acestei înfrângeri.

Minaur nu a început rău partida, iar pe fondul unei prestații bune a portăriței Amra Pandzic, reușește chiar să se desprindă la patru goluri în minutul 20 (5-9). Oltencele marchează de trei ori la rând, iar scorul se strânge. Finalul de repriză aparține gazdelor, care intră la vestiare cu avantaj minim (13-12).

Andreea Popa egalează la 13 imediat după reluarea meciului, dar lucrurile iau de aici o direcție total nedorită. Se face 18-14 pe fondul unui joc dur de ambele părți și cu (prea) multe ratări de la 7 metri.

Magda Cazanga înscrie pentru 22-20, dar Ana Ciolan face 23-20 și soarta celor trei puncte este tranșată. Mezina Oana Borș punctează pentru Minaur, iar Chiricuță închide tabela la 24-21 pentru CSM Tg. Jiu. Pentru Baia Mare urmează ultima partidă din anul 2022, acasă cu Măgura Cisnădie, în 29 decembrie (17:30).

CSM Tg. Jiu – CS Minaur Baia Mare 24-21 (13-12)
Sala Sporturilor din Tg. Jiu / 22.12.2022, ora 18:00 / Liga Florilor, etapa 10
Arbitri: Cristina Lovin (București) – Simona Stancu (Buzău)
Observator FRH: Adrian Lupșa (Reșița)

Tg. Jiu: Gavrilă 5 goluri, Cioca 4, Bucă 4 (3 de la 7 metri), Chiricuță 3, Ciolan 3, Zinatullina 2, Ilie 2, Klimek 1

Minaur: Pandzic 7 intervenții, Enache 4 intervenții – Tănasie 6 goluri (3 de la 7 metri), Cazanga 3, Popa 3, Vukajlovic 2, Borș 2, Mițicuș 1, Cavlovic 1, Țârle 1, Tudor 1, Vujovic 1

Aruncări de la 7 metri: 4-7 (transformate: 3-3) / Minute de eliminare: 12-2.