Detalii

Minaur Baia Mare s-a despărțit de suporteri în ultimul joc al anului de pe Stadionul „Viorel Mateianu” în nota obișnuită din actualul sezon. Fotbaliștii antrenați de Mihai Iosif au pierdut cu 1-2 partida cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu și coboară până pe locul 17, unul retrogradabil.

Gorjenii au dat lovitura în prelungirile primei reprize, după ce Florin Răsdan l-a învins pe Costache cu un șut la colțul lung. Viitorul Pandurii profită de un corner slab executat de către formația gazdă în minutul 69 și scapă pe contraatac. Dodoi își trece în cont cel de-al doilea assist și îi pasează lui Mitrică care reia pentru 2-0.

Intrat la pauză, Muacir înscrie în minutul 90 pentru 1-2, dar este mult prea târziu pentru a spera la mai mult, iar oaspeții pleacă cu toate cele trei puncte.

Situația nu arată deloc bine pentru „mineri”, întrucât toate cele patru meciuri rămase de disputat din sezonul regulat sunt extrem de complicate: în deplasare cu Unirea Dej și CSA Steaua și pe teren propriu cu Concordia Chiajna și Gloria Buzău.

CS Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-2 (0-1)
Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare
Arbitri: Dan Florin Dreve – Marius Bălan, Petrică Ionuț Cîmpeanu (toți din Cluj-Napoca). Arbitru de rezervă: Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara). Observator arbitri: Dan Jiga (Bistrița). Delegat joc: Mihai Băcescu (Brașov)

Minaur Baia Mare (antrenor Mihai Iosif): Alexandru Costache – Cătălin Alexe, Jhon Mondragon, David Simion, Iustin Neacșu, Denis Matei (86, Alin Văsălie), Ricky Gneba, Viorel Chinde, Mircea Donca (46, Cassama Muacir), Vasile Chitaș (46, Sergiu Ciocan), Ciprian Stanciu (71, Raphael Stănescu)
Rezerve: Raul Băilă – Răzvan Lazăr, Gabriel Oiță, Richard Cin Ray, Kevin Bakare

Viitorul Pandurii (antrenor Florin Stîngă): Alexandru Krupenschi – Mihai Dănescu, Adrian Stoian, Radu Rogac, Alexandru Băican, Denis Brînzan, Alin Țegle, Florian Răsdan, Adrian Dodoi, Vlad Toma, Claudiu Dragu
Rezerve: Raul Opric – Sebastian Chelariu, Adelin Pîrcălabu, Paulian Banu, Alexandru Gîrbiță, Buțurcă, Nicolas Geană, Alexandru Dulca, Paul Mitrică