Detalii

Minaur Baia Mare s-a deplasat duminică la Brăila pentru partida cu formația locală HC Dunărea, una dintre cele mai în formă echipe din Liga Florilor. Handbalistele antrenate de Raul Fotonea au întrerupt seria de patru victorii consecutive și a bifat prima înfrângere din returul campionatului după ce a cedat cu 27-25.

Băimărencele au plătit tribut momentelor de joc oscilante, în special cele din partea a doua a primei reprize, atunci când Dunărea s-a desprins la 15-8. Jocul a fost unul bun per total dacă ținem cont de valoarea oponentelor de astăzi, iar clasarea în primele opt echipe la finalul sezonului pare un obiectiv mai mult decât realizabil.

Cu toate că în turul campionatului Minaur s-a impus cu 27-25, calculele hârtiei au stat puțin diferit astăzi, brăilencele pornind cu prima șansă, în primul rând datorită avantajului propriului teren, acolo unde nu au mai cedat din luna Mai a anului trecut.

Formația oaspete a intrat bine în meci, iar după un sfert de oră tabela arăta un meritoriu 5-6. De aici se face însă 9-6 pentru elevele lui Costică Buceschi, iar până în minutul 25 avantajul crește până la 7 goluri (15-8). Ana Maria Tănasie înscrie de două ori pe final de repriză și se intră la vestiare cu scorul de 16-12.

Băimărencele nu cedează armele în repriza secundă, iar pe fondul unui joc bun și a greșelilor din tabăra gazdă revin la doar două goluri în minutul 41 (20-18). Amra Pandzic își continuă evoluția bună în poarta Minaurului, iar Vujovic pătrunde și înscrie pentru 21-20.

Proaspăt transferată de la Rm. Vâlcea, Corina Lupei marchează din extremă (22-20), iar Liscevic readuce liniștea pentru echipa sa cu două reușite (24-20). Minaur începe să nu mai fie la fel de lucidă în atac, Elena Șerban are câteva intervenții de excepție, iar destinația celor trei puncte devine tot mai evidentă. Oana Borș își trece în cont cel de-al patrulea gol în minutul 58 (27-24), iar Magda Cazanga înscrie pentru 27-25, scorul în oglindă din meciul tur.

Minaur Baia Mare își păstrează locul 7 în clasamentul Ligii Florilor și în urma acestei înfrângeri și se pregătește să primească vizita formației CS Mioveni, ocupanta locului 11.

HC Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare 27-25 (16-12)
12.03.2023 – ora 18:00 / Sala Polivalentă Danubius din Brăila / Etapa 18
Arbitri: Bogdan-Nicolae Stark (B) și Romeo-Mihai Ștefan (PH)
Observator FRH: Diana Ciulei (BV)

Brăila: Șerban 16 intervenții salvatoare – Liscevic 7 goluri (4 de la 7m.), Udriștioiu 3, Kanaval 3, Araujo 3, Venancio 3, Gonzalez 3, Lupei 2, Lavko 2, Rocha 1

Minaur: Pandzic 13 intervenții salvatoare – Tănasie 8 goluri (4 de la 7m.), Borș 4, Cazanga 4 (1 de la 7m.), Popescu 3, Vujovic 3, Tudor 1, Popa 1, Mițicuș 1

Aruncări de la 7 metri: 4-6 (înscrise 4-5, a ratat Tănasie)
Minute de eliminare: 8-6