Detalii

Minaur Baia Mare a pierdut cu 30-26 împotriva Potaissei Turda ultima partidă jucată în anul 2021. Handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou au confirmat meciul senzațional făcut cu Dinamo și au pus în scenă un joc ofensiv bun și la Turda, în special în prima repriză. Gazdele au controlat aproape în totalitate partea secundă pe fondul unei faze devensive mult mai bine organizate, dar și cu „ajutorul” unor decizii de arbitraj tendențioase. Minaur încheie anul pe locul 5, dar forma arătată în ultima perioadă oferă speranțe pentru un loc mai fruntaș.

Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a cedat în ultimul joc al anului, disputată în deplasare împotriva formației Potaissa Turda, locul 4 din Liga Zimbrilor. Băimărenii au condus mare parte din prima repriză, grație unui nou joc ofensiv foarte bun făcut de linia de 9 metri: Căbuț – Vujovic – Buzle. S-a intrat la vestiare cu 15-15, iar după reluare Turda s-a dus la 17-15 prin golurile lui Ghiță. Minaur nu cedează, iar cu 10-12 minute înainte de final tabela arată 23-22 pentru gazde. Baia Mare se precipită pe fondul unor decizii extrem de neinspirate ale arbitrilor Nacu/Rucoi și scapă din mână jocul (27-22, min. 53). Vujovic închide meciul la 30-26, iar Minaur se clasează la final de an pe locul 5.

AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 30-26 (15-15)
  • Sala “Gheorghe Barițiu” din Turda; cca 400 de spectatori
  • Arbitri: Adrian Nacu – Adrian Rucoi (Târgu Mureș). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 3-3; au ratat Szoke / Kotrc, L. Sabou). Minute de eliminare: 6-10
  • Potaissa: George Șelaru (5 intervenții, a apărat și un 7m), Richard Freiwald (6 intervenții, a apărat și un 7m, a marcat un gol) – Cristi Ghiță 11 (3 din 7m), Roland Thalmaier 4, Teodor Pințoiu 3, Gabriel Dumitriu 3, Georgică Cîntec 2, Alexandru Ghivil 2, Daniel Pop 1, Huba Talas 1, Marius Szoke 1, Radu Lazăr 1, Răzvan Ciortea, Andrei Totoi, Milos Dragas, George Pințoiu. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef, Levente Kocs
  • Minaur: Barna Buzogany (6 intervenții, a apărat și un 7m), Anton Terekhov (6 intervenții) – Stevan Vujovic 8 (2 din 7m), Andrei Buzle 5, Călin Căbuț 5 (unul din 7m), Gabriel Massuca Teca 2, Milan Kotrc 2, Anderson Mollino da Silva 1, Daniel Bera 1, Tudor Buguleț 1, Robert Nagy 1, Ștefan Huta, Tomas Cip, Lucas Sabou, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou