Detalii

Minaur Baia Mare s-a impus cu 32-26 (15-13) împotriva „lanternei roșii” din Liga Florilor, CSM Deva în cadrul etapei a XI-a. Handbalistele pregătite de Raul Fotonea urcă în clasament până pe locul 7, urmând ca peste trei zile să evolueze în EHF European League, în deplasarea de la SG BBM Bietigheim. Având cel mai bun atac (321 goluri marcate) și a doua cea mai fragilă defensivă (306 goluri încasate) din Liga Florilor (chiar dacă nu toate echipele au același număr de jocuri), Minaur reprezintă, cu siguranță, cea mai spectaculoasă echipă din această prima parte de campionat.

Într-o partidă în care tehnicienii echipei gazdă și-au permis să ruleze tot lotul aflat la dispoziție, CSM Deva a oferit o replică bună în prima repriză, Minaur nereușind să se desprindă pe tabela de marcaj la mai mult de trei goluri.

Deși s-a intrat la vestiare doar cu 15-13, povestea reprizei secunde a fost cu totul alta. Băimărencele au „călcat pedala de accelerație”, iar în minutul 50 scorul a devenit 30-20. Pentru Minaur au strălucit astăzi extremele Eva Kerekes (6 goluri) și Asuka Fujita (9), nipona traversând o perioadă extrem de fastă.

Elevele pregătite de Gheorghe Covaciu au redus din diferența de 10 goluri pe final, reușind să marcheze ultimele patru goluri. Scor final 32-26, Minaur urcă pe 7, în timp ce hunedorencele rămân fără punct în clasamentul Ligii Florilor.

CS Minaur Baia Mare – CSM Deva 32-26 (15-13)
Sala sporturilor “Lascăr Pană” – cca. 500 spectatori
12.01.2022 – ora 17:00
Arbitri: Marius Murariu – Marius Tăbăcariu (Piatra Neamț)
Observator: Valentin Călina (Pitești)

CS Minaur Baia Mare: Enache 7 intervenții bune (+ un 7m apărat), Pandzic 6 intervenții bune (+ un 7m) – Fujita 9 goluri, Kerekes 6, Laslo 6, Zych 5, Burlachenko 4, Popa 1, Polocoșer 1

CSM Deva: Livrinikj 7 goluri, Șamanț 4, Malac 4, Pătuleanu 4, Croitoru 2, Dabevska 1, Ciolan 1, Tamaș 1, Predoi 1, Petrecu 1.