Detalii

Minaur Baia Mare a câștigat cu 29-27 partida cu Dinamo București din cadrul etapei 14 din Liga Zimbrilor. Handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din ultimii ani și au reușit să administreze campioanei României prima înfrângere din actualul sezon. „Murăturile”, așa cum au fost catalogați jucătorii clubului Minaur într-o manieră cel puțin neinspirată (ca să nu folosim alte cuvinte) de către unul dintre consilierii locali ai orașului, au demonstrat încă o dată că deteminarea și implicarea colectivă se poate impune în fața unei echipe de vedete internaționale.

Antrenorul oaspeților, Xavier Pascual a început partida lăsând pe bancă nume precum Dissinger, Nantes, Humet, Sorhaindo sau Ghionea, considerând probabil că și ceilalți jucători introduși se vor întrebuința suficient pentru a nu lăsa loc de surprize. Băimărenii încep însă senzațional și grație paradelor lui Anton Terekhov se desprind la 7-2 în minutul 10. Tehnicianul spaniol face imediat trei schimbări prin introducerile lui Humet, Dissinger și Ghionea, iar rezultatele nu întârzie să apară, de la 9-4 se face 9-9. Sabou încearcă să reacționeze și îi oferă minute tânărului Erik Pop, care marchează două goluri până la pauză. Baia Mare se duce din nou la două goluri (15-13), dar prima repriză se încheie la egalitate, 16-16.

Dinamo București revine de la vestiare ceva mai montată, iar până în minutul 40 menține o diferență de două goluri față de gazde. Barna Buzogany își intră în rol în partea secundă prin câteva intervenții fantastice, iar Buzle și Căbuț continuă să arunce aproape fără greșeală. Minaur preia din nou conducerea (22-21), fanii băimăreni încep să creadă în victorie, iar atmosfera din sală se animă serios. Erik Pop este păstrat la coordonare, linia de 9 metri fiind astăzi la cel mai înalt nivel.

Cu cinci minute înainte de final, Minaur se desprinde la două goluri (27-25). Alex Pascual, cel mai bun jucător al „câinilor” (7/7 goluri), reduce din diferență, dar Daniel Bera aruncă superb din extremă și scorul devine 28-26. Buzogany are două intervenții la rând în fața lui Ghionea, iar Militaru punctează pentru 28-27. Multiplul campion mondial Sorhaino comite un fault de 7 metri, dar Căbuț ratează și suspansul devine aproape insuportabil. Dinamoviștii se precipită, iar Robert Nagy recuperază o minge pe care scrie „3 puncte”. Tot el marchează și ultimul gol al meciului, după ce oaspeții nu au sezizat că nu au portar pe faza de apărare. Minaur învinge cu 29-27 și urcă pentru moment pe locul 4 în clasament.

CS Minaur Baia Mare – Dinamo București: 29-27 (16-16)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 de spectatori
  • Au arbitrat: Adrian Manafu (București) și Dan Pavel (Buzău). Observator FRH: Cristian Potora (Cluj-Napoca)
  • Aruncări de la 7m: 3-3 (transformate: 3-2; a ratat Căbuț). Minute de eliminare: 4-2
  • CS Minaur: Anton Terekhov (8 intervenții), Barna Buzogany (7 intervenții) – Andrei Buzle 8, Călin Căbuț 6 (unul din 7m), Robert Nagy 3, Erik Pop 3, Milan Kotrc 2, Stevan Vujovic 2, Tudor Buguleț 1, Gabriel Massuca Teca 1, Tomas Cip 1, Daniel Bera 1, Alexandru Csepreghi 1 (din 7m), Ștefan Huta, Mihai Bușecan, Anderson Mollino da Silva. Antrenor: Alexandru Sabou
  • Dinamo: Khalifa Ghedbane (3 intervenții, a apărat un 7m), Dan Andrei Lazăr (6 intervenții) – Alex Pascual 7 (3 din 7m), Javier Humet 5, Valentin Ghionea 3, Cedric Sorhaindo 3, Eduardo Martinez Gurbindo 4, Christian Dissinger 2, Raul Nantes Campos 2, Robert Militaru 1, Călin Dedu, Vlad Popa, Dan Racoțea, Răzvan Gavriloaia, Shebib Mamdouh, Ahmed Khairy. Antrenori: Xavi Pascual Fuertes, Jordi Giralt Alberich, Sebastian Bota

(Credit foto: pagina de facebook CS Minaur Baia Mare – Ovi Dragomir)