Detalii

Reprezentativa de rugby a României a pierdut cu 17-24 (9-17) în fața Argentinei meciul test disputat pe Stadionul Național “Arcul de Trumf” din București, care a fost inaugurat cu această ocazie, după ce a fost reconstruit în 2 ani și 8 luni. În echipa de start a “Stejarilor” au evoluat și doi jucători de la campioana en-titre, CSM Știința Baia Mare: Alexandru Bucur (27 de ani) – centru și debutantul Florian Roșu (28 de ani) – linia a II-a.

Chiar dacă România a deschis scorul prin Ionel Melinte în minutul 4 (3-0) selecționata Argentinei a condus la pauză cu 9-17. Toate punctele României din prima repriză au fost înscrise  de Melinte (3 lovituri de pedeapsă), în schimb “pumele” au marcat numai eseuri: Rodrigo Bruni, Santiago Cordero și un eseu de penalizare (în urma căruia Chirică a fost sancționat cu cartonaș galben).

Repriza secundă a început excelent pentru naționala României, care reduce diferența pe tabela de marcaj în urma unui eseu realizat de Eugen Căpățână în minutul 47 (scor 14-17). Mai mult, în minutul 61 fundașul Ionel Melinte mai adaugă 3 puncte dintr-o lovitură de pedeapsă și restabilește egalitatea (scor 17-17).

În ultimele 10 minute România a jucat în inferioritate numerică după ce Antonescu a fost sancționat cu cartonaș galben. Sud-americanii profită și Bautista Delguy reușește o încercare transformată de Domingo Miotti (scor 17-24). Stejarii au jucat cu multă ambiție în finalul jocului, însă au pierdut onorabil în fața unei selecționate de top din rugby-ul mondial.

România – Argentina 17-24 (9-17)

Stadionul ”Arcul de Triumf” – București, 4.042 spectatori.

Arbitrii: Luke Pearce (Anglia) – la centru, Vlad Iordăchescu și Ionuț Bodea – asistenți. Arbitrii numărul 4 și 5 au fost Alexandru Ionescu, respectiv Mihai Irimia, iar arbitru video, Radu Petrescu.

România: 1 Alexandru Savin (Steaua), 2 Eugen Căpățînă (SCM Timișoara), 3 Alexandru Țăruș (Rouen), 4 Florian Roșu (CSM Știința Baia Mare), 5 Adrian Moțoc (Stade Aurillacois), 6 Cristi Chirică (SC Appameen), 7 Cristi Boboc (Tomitanii), 8 Andre Gorin (Hyères-Carqueiranne-La Crau) – căpitan, 9 Gabriel Rupanu (Timișoara), 10 Daniel Plai (Steaua), 11 Nicolas Onuțu (CS Vienne), 12 Alexandru Bucur (CSM Știința Baia Mare), 13 Taylor Gontineac (Rouen), 14 Ionuț Dumitru (Steaua), 15 Ionel Melinte (Timișoara).

Rezerve utilizate: 16 Florin Bărdașu (Steaua), 17 Ionel Badiu (Valence Romans Drome), 18 Vasile Bălan (Steaua), 19 Marius Antonescu (Bourg en Bresse), 20 Mihai Macovei (Colomiers), 21 Vlad Neculau (Timișoara), 22 Florin Surugiu (Steaua), 23 Robert Neagu (Steaua).

Antrenori: Andrew Robinson (principal), Stevie Scott și Sosene Anesi (secunzi).

Argentina: 1 Facundo Gigena, 2 Julián Montoya – căpitan, 3 Enrique Pieretto, 4 Marcos Kremer, 5 Tomás Lavanini, 6 Pablo Matera, 7 Francisco Gorrissen, 8 Rodrigo Bruni, 9 Tomás Cubelli, 10 Nicolás Sánchez, 11 Juan Imhoff, 12 Jerónimo De la Fuente, 13 Matías Moroni, 14 Santiago Cordero, 15 Emiliano Boffelli.

Rezerve utilizate: 16 Facundo Bosch, 17 Nahuel Tetaz Chaparro, 18 Santiago Medrano, 19 Facundo Isa, 20 Juan Martín González, 21 Gonzalo Bertranou, 22 Domingo Miotti, 23 Bautista Delguy.

Antrenor: Mario Ledesma.

Credit foto: facebook.com/rugbyromania