Detalii

Minaur Baia Mare a cedat cu scorul de 39-20 împotriva formației germane SG BBM Bietigheim în cadrul grupei B din EHF European League. Vicecampioana din Bundesliga s-a dovedit a fi o „nucă mult prea tare” pentru handbalistele pregătite de Raul Fotonea, gazdele fiind în controlul partidei din primul până în ultimul minut.

Prea multe nu ar fi de spus după o partidă în care jucătoarele noastre au fost surclasate de adversarele de la Bietigheim, echipă aflată într-o formă senzațională (27 de victorii la rând în toate competițiile). Minaur au pierdut controlul jocului încă din primele minute ale meciului, gazdele profitând de fragilitatea defensivei băimărencelor la aproape fiecare atac.

Pentru Baia Mare urmează deplasarea de la Nantes din 23 ianuarie, un joc care va conta enorm de mult în ecuația calificării.

SG BBM Bietigheim – CS Minaur Baia Mare 39-20 (19-11)
MHP Arena Ludwigsburg – Germania / 15.01.2022 – ora 17:00
Arbitri: Florian Hofer / Andreas Schmidhuber (Austria)
Delegat EHF: Kenneth Abrahamsen (Norvegia)

SG BBM Bietigheim:  Moreschi (11 intervenții, a apărat și un 7m), Szikora (2 intervenții) – Maidhof 9 goluri, Snelder 5, Kudlacz-Gloc 5, Lauenroth 4, Naidzinavicius 3, Mala 3, Dulfer 2, Behrend 2, Smits Xenia 2, Jensen Østergaard 2, Jørgensen 1, Smits Inger 1.

CS Minaur Baia Mare: Amra Pandzic (5 intervenții), Cristina Enache (7 intervenții) – Lavko 7 goluri (5 din 7 m.), Burlachenko 5, Fujita 4,  Popa 2, Kerekes 1, Laslo 1

(Credit foto: pagina CS Minaur Baia Mare – Ovi Dragomir)