Detalii

Într-un meci test disputat pe Stadionul “Arcul de Triumf” din București, naționala de rugby a României a fost învinsă cu 13-45 (6-19) de Italia. „Stejarii” au condus până spre finalul primei reprize, însă în partea a doua a meciului au fost efectiv striviți de italieni, care au câștigat la un scor categoric, raportul eseurilor fiind 1-7.
Pentru echipa României au jucat și doi jucători băimăreni, Adrian Apostol și Mihai Lămboiu, ambii fiind titulari în echipa antrenată de Andy Robinson.

România a condus în minutul 38 cu 6-5 după ce Florin Vlaicu a transformat două lovituri de pedeapsă, între acestea fiind marcat eseul lui Tomasso Menoncello. În ultimele trei minute ale primei reprize Squadra azzurra punctează prin două eseuri spectaculoase, reușite de Tomasso Allan și Niccolo Cannone (ambele transformate de uvertuta Tomasso Allan) și oaspeții pleacă la vestiare cu scorul de 6-19.

Repriza secundă a aparținut în totalitate italienilor, care au marcat încă 4 eseuri, prin debutantul Alessandro Garbisi, Tomasso Menoncello, Marco Zambon și Giacomo Nicotera, 3 dintre acestea fiind transformate de MVP-ul meciului, Tomasso Allan. Cu opt minute înainte de final scorul era 6-45, iar gazdele erau nevoite să joace și în inferioritate numeric după ce Vlad Neculau a fost sancționat cu un cartonaș roșu.

Cu un ultim efort “stejarii” reușesc să înscrie un eseu prin Alexandru Savin, transformat de Alexandru Bucur și reduc din diferență, astfel că scorul final este 13-45.

România – Italia 13-45 (6-19)
Stadionul “Arcul de Triumf” din București – circa 4000 de spectatori.
Arbitru: Luke Pearce / Arbitri asistenți: Ian Tempest, Cristophe Ridley (toți din Marea Britanie).
Marcatori: Vlaicu – 2 lovituri de pedeapsă, Savin – 1 eseu, Bucur – 1 transformare, respectiv Allan – 1 eseu și 5 transformări, Menoncello – 2 eseuri, Cannone – 1 eseu, Al. Garbisi – 1 eseu, Zanon – 1 eseu, Nicotera – 1 eseu.
Cartonaș roșu: Vlad Neculau (min. 72).

România: 1. Vasile Bălan, 2. Tudor Butnariu, 3. Victor Leon, 4. Marius Iftimiciuc, 5. Marius Antonescu, 6. Vlad Neculau, 7. Dragoș Ser, 8. Mihai Macovei, 9. Gabriel Rupanu, 10. Florin Vlaicu, 11. Adrian Apostol, 12. Hinckley Vaovasa, 13. Taylor Gontineac, 14. Mihai Lămboiu, 15. Marius Simionescu.
Rezerve: 16. Iulian Harțig, 17. Alexandru Savin, 18. Alexandru Gordaș, 19. Andrei Toader, 20. Kamil Sobota, 21. Florin Surugiu, 22. Alexandru Bucur, 23. Sioeli Lama.
Antrenor: Andy Robinson

Italia: 1. Ivan Nemer, 2. Gianmarco Lucchesi, 3. Simone Ferrari, 4. Niccolo Cannone, 5. Marco Fuser, 6. Federico Ruzza, 7. Manuel Zuliani, 8. Toa Halafihi, 9. Alessandro Garbisi, 10. Tomasso Allan, 11. Edoardo Padovani, 12. Marco Zanon, 13. Tomasso Menoncello, 14. Pierre Bruno, 15. Ange Capuozzo.
Rezerve: 16 Giacomo Nicotera, 17 Cherif Traore, 18 Ion Neculai, 19 David Sisi, 20 Michele Lamaro, 21 Renato Giammarioli, 22 Manfredi Albanese, 23 Paolo Garbisi.

(Credit foto: pagina Federazione Italiana Rugby)