Stări de spirit diametral opuse în cele două tabere maramureșene înaintea etapei a XI-a din Liga 3 la fotbal. Progresul Șomcuta Mare vine după victoria surprinzătoare obținută pe terenul echipei SCM Zalău și va evolua sâmbătă, de la ora 14:00, împotriva vecinei de clasament Sportul Șimleu Silvaniei. Minaur Baia Mare încearcă să spele rușinea după înfrângerea 1-5 cu Someșul Dej în disputa cu Luceafărul Oradea. Jucătorii bihoreni nu și-au mai încasat salariile de aproximativ șapte luni, iar etapa trecută au decis să nu se prezinte la partida cu Șimleu Silvaniei, în formă de protest față de conducere.

Partida cu Luceafărul Oradea ar putea reprezenta pentru fotbaliștii antrenați de Ciprian Danciu o infuzie de moral după cele două înfrângeri cu Universitatea Craiova și Someșul Dej, în care au încasat în total nouă goluri. Luceafărul a strâns un singur punct în cele 10 etape parcurse, situația dezastruoasă din clasament fiind completată și de cea financiară. Restanțele salariale au ajuns la șase-șapte luni în cazul jucătorilor mai vechi și la două-trei în cazul celor veniți la Luceafărul în vară, conform ziarului bihon.ro.
Etapa trecută, lotul de jucători bihoreni a refuzat deplasarea la Șimleu Silvaniei, într-o formă de protest față de restanțele salariale. Luceafărul va pierde partida la masa verde cu 0-3 și cel mai probabil va ocupa și unul dintre locurile retrogradabile la final de sezon. Chestionat în legătură cu partida de sâmbătă, directorul sportiv al „minerilor”, Cosmin Butuza ne-a declarat:
Noi nu am primit nici o informare legată de meciul de sâmbătă de la FRF. Știm de situația celor de la Luceafărul, dar noi ne vom prezenta la meci. Dacă va interveni ceva până la ora meciului, rămâne de văzut. Dacă nu, mergem să jucăm și să câștigăm, normal.
Progresul Șomcuta Mare va încearca să lege a doua victorie în sezonul 2021-2022 în fața echipei Sportul Șimleu Silvaniei. Adversarii maramureșenilor ocupă locul 7 în clasament, acumulând până acum 13 puncte, dacă contabilizăm și victoria la „masa verde” ce va fi acordată în urma neprezentării celor de la Luceafărul. Partida tur dintre Progresul și Sportul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.
Programul complet al etapei a XI-a
CFR Cluj II – CA Oradea (05.11.2021 – ora 14:00)
SCM Zalău – CSM Satu Mare (06.11.2021 – ora 14:00)
Progresul Șomcuta Mare – Sportul Șimleu Silvaniei (06.11.2021 – ora 14:00)
Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare (06.11.2021 – ora 14:00)
Someșul Dej – Lotus Băile Felix (06.11.2021 – ora 14:00)
Clasament Liga 3 – Seria 10
(Credit foto: pagina de facebook CS Minaur fotbal – Ovi Dragomir)





































