Detalii

Echipa Universității din Oradea a câștigat, cu 36-24 (16-9), meciul disputat împotriva Centrului Național Olimpic de Pregătire al Junioarelor (CNOPJ) din Baia Mare, în cadrul etapei a V-a din Divizia A – Seria B la handbal feminin.

Echipa locală, CSU Oradea, din care fac parte mai multe ex-băimărence (care au evoluat pentru Minaur, HCM, Phoenix, CSȘ 2 sau CS Marta), a fost condusă o singură dată pe tabela de marcaj, în minutul 1 (scor 0-1). Din acest moment la conducere s-a aflat permanent formația antrenată de Sabastian Tudor: 4-1 (8’), 9-2 (16’), 13-6 (21’), 16-9 (30’).

CNOPJ Baia Mare s-a apropiat la 5 goluri în repriza secundă (20-15 în minutul 37), însă lipsa de experiență le-a împiedicat pe elevele pregătite de Simona Maior Pașca și Claudia Cetățeanu să țină pasul cu gruparea bihoreană, în condițiile în care la oaspete au evoluat numai jucătoare sub 17 ani!  În final, CSU Oradea a câștigat fără emoții cu 36-24.

CSU Oradea – CNOPJ Baia Mare 36-24 (16-9)