Detalii

Surpriza etapei a VIII-a din Divizia A1 la volei s-a produs la meciul Știința Explorări Baia Mare- CSM Constanța, încheiat cu victoria oaspeților în doar trei seturi, scor 0-3 (23-25, 22-25, 24-26)!
Chiar dacă meciul a fost echilibrat, gruparea dobrogeană a gestionat excelent finalurile de set și a câștigat toate punctele puse în joc.
Setul al treilea a fost dramatic pentru băimăreni, care au condus cu 24-22, însă argentinianului Valentino Vidoni a realizat 4 puncte la „foc automat” și a adus victoria nou promovatei din Constanța, cu 24-26!

Explorări a început mai bine primul set, a condus cu 7-4, însă a fost egalată la 10. S-a mers „cap la cap” până la 18-18, moment în care oaspeții punctează de cinci ori consecutiv (18-23) și câștigă apoi cu 23-25.
În setul al doilea constănțenii s-au desprins la 5 puncte (8-13). Băimărenii au reușit să echilibreze jocul, a fost 18-18, apoi 22-22, dar finalul a aparținut tot “marinarilor” care au câștigat cu 22-25.
Setul III avea să fie și ultimul, chiar dacă băimărenii au revenit după ce au fost conduși cu 8-12. Explorări a avut avantaj la 19-17, apoi 22-20, a avut și două mingi de set la 24-22, însă oaspeții au întors rezultatul și și-au adjudecat setul cu 24-26.

Cei mai buni jucători de pe teren au fost argentinianul Valentino Vidoni, care a realizat 17 puncte, și Ovidiu Darlaczi are a punctat de 15 ori pentru oaspeți.

Cele două echipe se vor afla față în față și mâine, de la ora 12:00, într-un meci contând pentru faza I din Cupa României, returul fiind programat la Constanța în data de 4 decembrie.

Știința Explorări Baia Mare – CSM Constanța 0-3 (-23, -22, -24)
Sala sporturilor „Lascăr Pană” – cca. 100 de spectatori.
Arbitri: Cristian Șanta și Andrei Savu (Cluj Napoca).
Durata meciului: 1 h 21 min. (Setul I: 25’, Setul II: 27’, Setul III: 29’).

Explorări: Cheagă 12 puncte, Tarța 11 p, Aldea 9 p, Badea 8 p, Hepburn 5 p, Taboada 2 p, Silvășan-Pașca 2 p, Dragomir 2 p, Crișan (libero), Catrina. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

CSM Constanța: Vidoni 17 p, Darlaczi 15 p, Druță 9 p, St. Jean 8 p, Grigore 4 p, Arquez 3 p, Muscina 1 p, Gavriz (libero), Frîncu. Antrenor: Răzvan Parpală.