Detalii

Chiar dacă a plecat la Oradea fără cinci jucători importanți din lot (Vujović, Vujić, Nagy, Kotrč și Buguleț, toți cu probleme medicale), CS Minaur Baia Mare a câștigat în fața ultimei clasate din Liga Zimbrilor, scor 22-25 (9-13).
În urma acestui succes băimărenii au terminat turul campionatului pe locul 3, însă vor mai juca în acest an două meciuri oficiale, ambele în deplasare, cu CSU Suceava și CSM București.

Minaur a condus la pauză cu 9-13, iar în debutul reprizei secunde diferența s-a mărit la 5 goluri în favoarea oaspeților, 10-15 (34’). Nimic nu prevestea atunci finalul “incandescent” al acestui meci. Profitând de relaxarea din tabăra băimăreană, gazdele au reușit să egaleze la 19, iar cu 4 minute înainte de final au preluat conducerea, scor 22-21, după un gol marcat de Ivanchenko!

Vicecampioana s-a trezit la timp. A profitat de superioritatea numerică de care a beneficiat în ultimele 3 minute, după eliminările primite de Gal și Al. Farcaș, a marcat de patru ori consecutiv și a câștigat meritat cu 22-25.

CSM Oradea – CS Minaur Baia Mare 22-25 (9-13)
Sala sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea – cca. 500 de spectatori.
Arbitri: Dorinel Gurbină și Emilian Stanciu (Reșița).
Observator: Vasile Sighicea (Rm. Vâlcea)

CSM Oradea: Adrian Țenghea, Flaviu Duma – Borivoje Djukić 5, Viorel Boșca 5, Mark Kovacs 3, Valentin Ivanchenco 3, Bogdan Munteanu 2 (din 7m), Emilian Turcu 2 (unul din 7m), Robert Gal 1, Ciprian Aungurenci 1, Paul Oargă, Adrian Szasz, Răzvan Radu, Oleksandr Starchenko, Florin Băban, Alexandru Fărcaș. Antrenori: George Tăutu și Cosmin Liberț.

CS Minaur: Anton Terekhov, Barna Buzogany – Artem Kozakevych 8 (5 din 7m), Daniel Bera 6, Călin Căbuț 4, Erik Pop 3, Anderson Mollino da Silva 2, Nemanja Ratković 1, Viorel Fotache 1, Gabriel Massuca Teca, Ovidiu Ardelean, Tomas Čip, Eduard Iordachi, Mihai Dobra, Bogdan Mănescu, Lucas Sabou. Antrenor Alexandru Sabou.
Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 3-5; a ratat Munteanu).

CSM Focșani – CSM Vaslui 29-29
Dinamo București – Potaissa Turda (duminică, 27 noiembrie, 12.30, Pro Arena)
Steaua București – CSM București (luni, 28 noiembrie, 17.30, Pro Arena)

Clasament Liga Zimbrilor

1. Dinamo București – 36p (444-344) – 12 m
2. CSM Constanța – 31p (390-339) – 13
3. Minaur Baia Mare – 30p (380-342) – 13
4. CSM București – 27p (356-329) – 12
5. CSM Focșani – 23p (362-364) – 13
6. Steaua București – 22p (357-337) – 12
7. Potaissa Turda – 19p (345-334) – 12
8. CSM Bacău – 17p (371-391) – 13
9. HC Buzău – 16p (367-374) – 13
10. CSU Suceava – 14p (394-393) – 13
11. CSM Vaslui – 13p (361-393) – 13