Detalii

Într-un meci jucat în devans pentru etapa a XIII-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin, CS Minaur Baia Mare a pierdut cu 24-31 (9-11), pe teren propriu, în fața echipei Steaua București, și a ratat șansa de a urca pe podiumul clasamentului. În urma acestui eșec s-a întrerupt seria de 5 jocuri consecutive fără înfrângere pentru echipa băimăreană.

Cel mai bun jucător de pe teren a fost portarul oaspeților, Ionuț Iancu, care a apărat senzațional și cu cele 18 intervenții bune a contribuit decisiv la victoria oaspeților.

Prima repriză a meciului a fost echilibrată, chiar dacă oaspeții au plecat la vestiare cu avantaj de 2 goluri (9-11). Apărările au fost la înălțime, iar spectacolul a fost asigurat de duelul celor doi portari, Anton Terekhov și Ionuț Iancu.

După pauză pe teren s-a aflat o singură echipă, Steaua București, care s-a desprins pe fondul unei organizări superioare a jocului, diferența maximă fiind consemnată în minutul 52 când jucătorii antrenați de Ovidiu Mihăilă au avut avantaj de 9 goluri pe tabela de marcaj: 18-27!

Băimărenii au evoluat foarte apatic în apărare, mai ales în repriza secundă când au încasat 20 de goluri! Minaur se va deplasa joi spre Belgrad, unde vor juca împotriva echipei Partizan (sâmbătă, de la ora 21), în turul 3 din EHF European Cup.

CS Minaur Baia Mare – Steaua București 24-31 (9-11)
Sala Polivalentă “Lascăr Pană” – fără spectatori.
Au arbitrat: Daniel Gurbina și Emilian Stanciu (Reșița).
Observator FRH: Constantin Milcu (Drobeta Turnu Severin)

CS Minaur: Terekhov (10 intervenții bune), Buzogany – Căbuț 5 (un gol din aruncare de la  7 m), Vujić 4 (2), Huta 3, Kotrč 3, Bera 3, Buzle 2, Buguleț 2, Nagy 1, Vujović 1, Teca, Čip,  Bușecan, Mollino da Silva, Dobra. Antrenor: Alexandru Sabou.

Steaua: Iancu (18 intervenții bune, a apărat inclusiv două aruncări de la 7 m), Stănescu (a apărat o aruncare de la 7 m) – Mihalcea 9 (2), Hanțaru 6, Grbović 5, Georgescu 4, Șandru 3, Popovic 2, K. Milosević 1, Constantina 1, Burlacu, Y. Pop, Johansson, Căpățînă, Olaru,  Șomlea. Antrenori: Ovidiu Mihăilă și Ștefan Laufceac.

Aruncări de la 7 metri: 7-2 (transformate 3-2, au ratat Kotrč, Bera, Vujić, Căbuț).

Minute de eliminare: 0-6.

Evoluția scorului: 4-4 (16’), 8-7 (24’), 9-11 (30’), 12-16 (38’), 13-20 (43’), 18-27 (52’), 24-31 (60’).

(Credit foto: facebook.com/csminaur – Ovidiu Dragomir)