Detalii

CS Minaur Baia Mare câștigă în deplasare, cu 28-29 (14-13), meciul susținut împotriva echipei CSM București în etapa a X-a din Liga Zimbrilor. Băimărenii urcă pe locul 5 în clasament și își măresc diferența față de ocupanta locului 7, CSM București, la 10 puncte! Principalii marcatori ai meciului au fost Tudor Botea, respectiv Milan Kotrč, fiecare cu câte 8 goluri.

Minaur a început excelent jocul și a condus la jumătatea primei reprize la o diferență de 5 goluri (scor 4-9). Oaspeții au excelat în faza de apărare deoarece au încasat doar 3 goluri din acțiune și unul din aruncare de la 7 metri până în minutul 16! Gazdele au revenit spectaculos și după ce au egalat în minutul 23 (10-10) au preluat conducerea pentru prima oară pe tabela de marcaj înainte de pauză (14-13).

Jucătorii de la CSM București au ieșit mai motivați de la vestiare și au reușit să se desprindă la 4 goluri în minutul 41 (scor 20-16). După un time out solicitat de Alexandru Sabou oaspeții egalează la 20 după doar 5 minute, profitând de cele două eliminări dicatate în tabăra gazdelor (Capotă și Botea au fost sancționați cu eliminare de 2 minute, primul fiind chiar descalificat în minutul 42 pentru că a încasat a treia eliminare personală!).

Finalul este plin de suspans. Călin Căbuț marchează de 3 ori consecutiv și Minaur conduce cu 3 goluri pe tabela de marcaj: 24-27 în minutul 57. Băimărenii au doi jucători în plus pe teren după ce Szasz și Asoltanei sunt sancționați cu eliminare de 2 minute, dar spre surprinderea generală gazdele înscriu de două ori prin Tarâță și Teixeira: 26-27 în minutul 58!

Buguleț înscrie de două ori și Minaur are din nou avantaj de 3 goluri (26-29) când mai erau doar 67 de secunde. Gazdele riscă totul, se apără ”om la om” pe tot terenul, marchează de două ori și cu 4 secunde înainte de final au chiar posibilitatea de a egala, dar Jerebie ratează incredibil de pe semicerc și Minaur câștigă cu 28-29!

Evoluția scorului: 1-4 (5’), 4-7 (12’), 4-9 (16’), 10-10 (23’), 12-13 (27’), 14-13 (30’), 16-16 (37’), 20-16 (41’), 20-20 (46’), 23-24 (54’), 24-27 (57’), 26-29 (59’), 28-29 (60’).

CSM București – CS Minaur Baia Mare 28-29 (14-13)
Sala Rapid din București – fără spectatori.
Au arbitrat: Alexandru Constantin (București) și Laszlo Gal (Harghita).
Observator FRH: Viorel Dobre (București).

CSM București: Bucătaru (8 intervenții bune, a apărat inclusiv două aruncări de la 7 m) – Botea 8, Teixeira 7 (7), Tărâță 3, A. Szasz 3, Ungureanu 2, Capotă 1, Jerebie 1, Asoltanei 1, Onyejekwe 1, Aslanian 1, Turcu. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica și Sorin Toacsen.

CS Minaur: Terekhov (10 intervenții bune), Buzogany (1), R. Pop – Kotrč 8 (1), Căbuț 5 (2), Buzle 4, Vujić 3, Buguleț 3, Vujović 2 (1), Teca 1, Čip 1, Mollino 1, Bera 1, Nagy, Huta. Antrenor: Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 7-7 (transformate 7-4, au ratat Kotrč, Bera, Vujović).
Minute de eliminare: 16-10 (Capotă a fost descalificat în minutul 42 după ce a încasat 3 eliminări de câte 2 minute).

(Credit foto: facebook.com/csminaur – Alex Nicodim)