Detalii

Minaur Baia Mare s-a impus cu 29-28 în partida cu CSU Suceava din cadrul etapei 15 din Liga Zimbrilor după un nou final de meci nerecomandat cardiacilor. Băimărenii au intrat la vestiare cu avantaj de patru goluri (15-11) și se părea că nu e loc de mari emoții în Sala Polivalentă „Lascăr Pană”. Handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou au scăpat „ca prin urechile acului”, după ce sucevenii au trimis în bară la ultimul atac din poziție de 1 vs. 1 cu portarul Terekhov.

Minaur Baia Mare continuă să trăiască periculos și cel puțin până acum, pare că norocul ține cu jucătorii lui Sabou. După episodul CSM București (când Jerebie a ratat singur cu portarul la ultima fază, iar Minaur era să se vadă egalată după ce a avut un avantaj de 3 goluri în ultimul minut de joc) sau finalul dramatic din meciul retur cu Partizan Belgrad, băimărenii au oferit fanilor o nouă porție de dramatism desprinsă parcă din filmele lui Steven Spielberg.

Baia Mare a avut o primă repriză satisfăcătoare, grație în principal jocului bun făcut de Stefan Vujic (4 goluri). După 30 de minute, scorul arăta 15-11 și nimic nu anunța o eventuală revenire a sucevenilor.

Aceștia egalează însă imediat după reluare (15-15) și rămân aproape până în minutul 38 (18-18). Bera își continuă evoluția bună din repriză secundă, iar Minaur se desprinde din nou la trei goluri (21-18, min. 40). Alin Roșu ratează o aruncare de la 7 metri, iar băimărenii se duc la 5 goluri după reușita lui Vujovic.

Suceava nu dezarmează și revine la o diferență de 2-3 goluri. Minaur are două goluri în față (29-27), iar Bera beneficiază de o aruncare de la 7 metri. Aruncă mult pe lângă poartă, iar moldovenii reduc ecartul la doar un gol. Baia Mare beneficiază de încă un atac pentru a închide jocul, dar aruncarea lui Căbuț pe amenințare de joc pasiv ajunge doar în bară. Oaspeții pleacă rapid pe contraatac, dar Alin Roșu imită aruncarea lui Căbuț, iar mingea izbește bara transversală. Minaur câștigă cu 29-28 și revine, cel puțin pentru moment, pe locul 4 din Liga Zimbrilor.

CS Minaur Baia Mare – CSU Suceava 29-28 (16-11)
  • Sala Polivalenă “Lascăr Pană” ; aprox. 350 spectatori
  • Arbitri: Sebastian Mîrza / Cristian Nedelea (Cluj Napoca). Observator FRH: Vasile Sighicea (Râmnicu Vâlcea).
  • Aruncări de la 7m: 4-8 (transformate: 3-5; au ratat: Bera / Tîrzioru 2, Roșu). Minute de eliminare: 12-6
  • CS Minaur: Anton Terekhov (6 intervenții, a apărat 2 de 7m), Barna Buzogany (o intervenție) – Stefan Vujic 6, Anderson Mollino da Silva 4, Robert Nagy 3, Andrei Buzle 3, Milan Kotrc 3 (unul din 7m), Daniel Bera 3 (2 din 7m), Tomas Cip 2, Stevan Vujovic 2, Tudor Buguleț 1, Ștefan Huta 1, Gabriel Massuca Teca, Călin Căbuț. Nu au jucat: Mihai Bușecan, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou
  • CSU Suceava: Ștefan Grigoraș (6 intervenții), Darius Makaria (4 intervenții) – Daniel Stanciuc 6 (2 din 7m), Alin Roșu 5 (3 din 7m), Irakli Kbilșvili 4, Robert Furak 4, Adrian Tîrzioru 3, Leonard Ștefan 3, Alexandru Bologa 1, Alex Dascălu 1, Cemal Kutahya 1, Elod Szasz, Adrian Urdă, Alexandru Juverdianu, Cosmin Lupu, Valentin Anton. Antrenori: Petru Ghervan, Adrian Chiruț

(Credit foto: pagina de facebook CS Minaur Baia Mare – Ovi Dragomir)