Detalii

Duminică, de la ora 18:00, Sala Polivalentă Lascăr Pană a fost gazda partidei din etapa a 17-a din Liga Zimbrilor, dintre Minaur Baia Mare și CSM Vaslui. Handbaliștii pregătiți de Alexandru Sabou au învins cu scorul de 37-26, după o repriză secundă abordată aproape perfect (20-11), în care majoritatea atacurilor au fost concretizate în goluri. Cu o linie de 9 metri la nivel înalt (Căbuț, Vujic, Vujovic) și o nouă prestație fantastică din partea portarului Anton Terekhov (15 intervenții + un 7m apărat), Minaur a jucat de la egal la egal cu vasluienii doar pentru 30 de minute, oaspeții motivând și unele probleme de efectiv.

Cu atât mai îmbucurătoare este forma excelentă pe care o traversează băimărenii (3 victorii din 3 meciuri în 2022), în weekend fiind programat turul dublei manșe cu grecii de la PAOK Salonic din EHF European Cup. Partida este programată sâmbătă de la ora 18:00, în sala Sala Polivalentă Lascăr Pană din Baia Mare.

CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui 37-26 (17-15)
Sala Polivalentă Lascăr Pană din Baia Mare / 06.02.2022 – ora 18:00
Arbitri: Dan Laviniu Pavel – Radu George Pentea (Zalău)
Observator: Marius Barcan (Craiova)

CS Minaur Baia Mare: Anton Terekhov (15 intervenții, a ăparat și un 7m), Răzvan Pop (o intervenție) – Călin Căbuț 6, Stevan Vujovic 5, Stevan Vujin 5, Daniel Bera 4, Alexandru Csepreghi 4 (3 din 7m), Robert Nagy 3, Andrei Buzle 3, Ștefan Huta 2, Anderson Mollino da Silva 2, Erik Pop 1, Milan Kotrc 1, Tomas Cip 1, Tudor Buguleț, Gabriel Massuca Teca. Antrenor: Alexandru Sabou

CSM Vaslui: Artsem Padasinau (10 intervenții), Eduard Cioată (2 intervenții), Valentin Petrila – Gabriel Cumpănici 6, Bogdan Cîrchea 5 (3 din 7m), Maksim Karamișev 4, Vlad Hușanu 4, Darius Dragon 2 (unul din 7m), Dragoș Soare 2, Silvian Amihăesi 2, Alexandru Ionescu 1, Florin Acatrinei 1, Igor Krivokapic, Florin Ciurăscu, Răzvan Chiratcu. Antrenor: Gabriel Armanu