Detalii

Minaur Baia Mare a reușit să se impună pe teren propriu în partida cu AHC Potaissa Turda cu 32-24, în cadrul penultimei etape din Liga Zimbrilor. Victoria asigură băimărenilor cel puțin locul 4 la finalul sezonului și implicit participarea în sezonul următor al cupelor europene.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului (15-15) și nimic nu anunța parcă elanul nestăvilit al handbaliștilor pregătiți de Alexandru Sabou din partea secundă. Anton Terekhov și Barna Buzogany au săpat în moralul oaspeților cu fiecare paradă, în timp ce Kotrc, Vujovic și Căbuț au speculat aproape fiecare posibilitate ofensivă. Minaur face una dintre cele mai bune reprize din sezon (17-9) și închide meciul la 32-24, rezolvând și problema meciurilor directe în cazul unei situații de egalitate după ultima etapă.

Co o victorie în ultima etapă, în deplasare cu Steaua București, băimărenii vor cuceri medaliile de argint, în timp ce un eventual egal ar asigura cel puțin locul 3.

CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda: 32-24 (15-15)