Detalii

Handbaliștii de la CS Minaur au câștigat meciul retur cu Lokomotiv Gorna Oryahovitsa, disputat în Bulgaria, cu 21-33 (9-16), din primul tur al European Cup și s-au calificat cu scorul general de 77-43. Următorul adversar al maramureșenilor va fi Hapoel Ashdod din Israel.

Deplasarea până în Bulgaria a fost mult mai obositoare pentru delegația băimăreană decât efortul depus în meciul de la Gabrovo pentru că adversarul întâlnit a fost extrem de modest, nivelul valoric al echipei din Gorna Oryahovitsa fiind mai scăzut chiar decât al unor grupări din eșalonul al doilea din țara noastră.

Gazdele au condus cu 2-1 în minutul 3, însă au urmat șase goluri consecutive ale băimărenilor și s-a făcut 2-7 în minutul 11. Din acest moment CS Minaur și-a mărit avantajul la o diferență de 7 goluri până la pauză (9-16), pentru ca în repriza secundă diferența maximă să fie de 12 goluri. Evoluția scorului: 9-18 (32’), 11-23 (40’), 18-26 (51’), 21-33 (60’).

De la Minaur au lipsit în acest meci Vujovic, Terekhov, Mollino, Csepreghi și Makaria, primii doi fiind odihniți pentru meciurile din campionat, iar ceilalți au absentat din motive medicale. Următorul meci al echipei băimărene va fi cel cu CSM Vaslui, în deplasare, și va avea loc în 26 septembrie în cadrul etapei a IV-a din Liga Zimbrilor.

Lokomotiv Gorna Oryahovitsa – CS Minaur Baia Mare: 21-33 (9-16)
Sala sporturilor ”Orlovetz” din Gabrovo
Arbitri: Vasilis Charitsos și Panagiotis Naskos (Grecia).
Delegat EHF: Kamer Metalari (Macedonia de Nord).

Lokomotiv: Penev (3 intervenții bune), Marinov (2), St. Dimitrov (11 intervenții bune, inclusiv o aruncare de la 7 m apărată) – Yorgov 7 (3 din 7m), Stoyanov 4, Nikolov 3, Sinigerov 2, Dobrev 2, Kalchev 2, Krastev 1, Petkov, Genov, Simeonov, Georgiev, L. Dimitrov. Antrenori: Yordan Dimitrov și Atanas Dichev.

CS Minaur: R. Pop (8 intervenții bune), Buzogany (4) – Buzle 6, Kotrc 5, Huta 4, Dobra 4,  Bera 3, Cip 3, E. Pop 2, Nagy 2, Căbuț 2, Buguleț 1, Teca 1, Bușecan, Vujic. Antrenor: Alexandru Sabou.
Aruncări de la 7m: 3-1 (transformate: 3-0, a ratat Bera).
Minute de eliminare: 12-4 (în min. 54, Kalchev a primit cartonașul roșu pentru trei eliminări).

Credit foto: facebook.com/csminaur (Ovi Dragomir)