Detalii

HC Dobrogea Sud Constanța a reușit să-și adjudece medaliile de bronz după ce a învins Minaur Baia Mare cu 22-20 în finala mică din cadrul turneului Final Four a Cupei României la handbal masculin.

Minaur Baia Mare a condus pe tabela de marcaj pe aproape întreaga durată a partidei, dar gazdele au gestionat mult mai eficient finalul tensionat și au „furat” victoria în ultimele cinci minute. Ambele echipe au acuzat semne evidente de oboseală, nivelul jocului fiind afectat vizibil de finalul de sezon. Nervii au cedat în mai multe momente ale jocului, Stefan Vujic fiind descalificat pentru trei eliminări acumulate.

Constănțenii preiau conducerea în minutul 56 (19-20), reușind să revină de la 19-17 pentru Minaur. Alexandru Sabou solicită time-out, faza imediat următoare funcționează perfect, iar Bera restabilește egalitatea la 20. Andrei readuce Dobrogea Sud în avantaj dintr-o poziție incomodă, iar tensiuniile reapar imediat. Nikolic și Mollino văd direct cartonașul roșu (împreună cu cel albastru), iar Komogorov închide finala mică la 22-20.

Băimărenii se vor deplasa miercurea viitoare la Sighișoara pentru derby-ul cu Steaua București, din cadrul ultimei etape a Ligii Zimbrilor. Victoria ar aduce băimărenilor medaliile de argint, egalul ar asigura cel puțin bronzul.

În 21 și 28 Mai se vor disputa cele două manșe a finalei EHF European Cup, acolo unde Baia Mare va întâlni Nærbø IL din Norvegia.

CS Minaur Baia Mare – HC Dobrogea Sud Constanța 20-22 (11-11)
Sala Sporturilor din Constanța
Arbitri: Marian Drăghici – Victor Ionuț Drăguț (Focșani)
Observator: Ion Șerbu (București)
Eliminări de 2 minute: 4-3 / Cartonașe roșii: 2-1 (Vujic, Mollino / Nikolic)

Minaur: Csepreghi 5 goluri (3 de la 7m.), Bera 4, Mollino 3, Buzle 3, Cip 1, Buguleț 1, Nagy 1, Teca 1, Vujic 1

Dinamo: Stankovic 6 goluri (5 de la 7m.), Chikovani 4, Andrei 4, Nikolic 3, Komogorov 2, Ilie 1, Vasile 1, Caba 1