Detalii

CSM Constanța a făcut un pas decisiv în lupta pentru locul 2 în Liga Zimbrilor după ce a învins acasă pe CS Minaur Baia Mare cu 33-28 (17-11).
După acest joc “marinarii” au un avans de 5 puncte față de băimăreni, dar și un meci restant, pe teren propriu, cu Steaua București.
Minaur se menține pe locul 3 în clasament, în timp ce Dinamo este neînvinsă și va fi în mod cert campioană și în acest sezon.

Minaur a plecat cu 15 jucători la meciul de la Constanța și a reușit să joace de la egal la egal împotriva echipei de pe Litoral doar în primele 17 minute, fără să conducă însă niciodată pe tabela de marcaj: 3-3 (8’), 7-5 (13’) și 7-7 (17’). Gazdele au reușit să se desprindă decisiv în ultimele minute ale primei reprize având un portar în formă excelentă: 10-7 (19’), 14-8 (26’), 17-10 (29’).

CSM Constanța a avut avantaj maxim de 8 goluri în debutul reprizei secunde (22-14 în minutul 36), însă Minaur s-a apropiat la 3 goluri cu 4 minute înainte de final (scor 30-27). Finalul a aparținut localnicilor, care și-au asigurat victoria, cu 33-28.

Dan Vasile a fost cel mai bun jucător al învingătorilor, cu 12 intervenții salvatoare și o eficiență de 34 % a mingilor apărate. Principalul marcator de la Constanța a fost rusul Vitaly Komogorov cu 6 goluri (din 7 aruncări), în timp ce Robert Nagy, cel mai bun jucător al băimărenilor, a marcat 9 goluri (din 9 aruncări la poartă!).

CSM Constanța – CS Minaur Baia Mare 33-28 (17-11)
Sala sporturilor Simona Amânar – cca. 1000 de spectatori.
Arbitri: Mihai Pîrvu (București) și Mihai Potîrniche (Buzău).
Observator FRH: Ștefan Ciurea (Craiova).

CSM Constanța: Dan Vasile (12 intervenții bune, a apărat inclusiv o aruncare de la 7m), Vlăduț Rusu – Vitaly Komogorov 6, Călin Căbuț 4, Valentino Ravnic 4 (2 din 7m), Ionuț Nistor 3, Alexandru Andrei 3 (2), Mikhalai Aliohin 3, Andrei Drăgan 2, Gabriel Ilie 2, Irakli Chikovani 2, Strahinja Stanković 2, Daniel Susanu 1, Zoran Nikolić 1, Liviu Caba, Marin Vegar. Antrenor: George Buricea.

CS Minaur: Anton Terekhov (4 int.), Barna Buzogany (5 int.) – Robert Nagy 9, Tomaš Čip 4, Milan Kotrč 4, Anderson Mollino da Silva 4, Tudor Botea 3, Gabriel Cumpănici 2, Stevan Vujović 1, Erik Pop 1, Viorel Fotache, Artem Kozakevych. Nu au jucat: Vlad Pop, Remus Chiș, Ovidiu Ardelean. Antrenor: Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 4-1 (transformate 4-0, a ratat Vujović).
Minute de eliminare: 20-16 (Ravnic 4’, Chikovani 4’, Nikolić 4’, Drăgan 2’, Komogorov 2’, Ilie 2’, Susanu 2’ / Mollino 6’, Kotrč 2’, Kozakevych 2’, Nagy 2’, Vujović 2’, Botea 2’). În minutul 54, Mollino a fost descalificat.

(Credit foto: pagina CSM Constanța Handbal)